UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
19 sierpnia 2021
paradontoza - zapalenie przyzębia

Paradontoza jest drugim najczęstszym zaraz po próchnicy schorzeniem jamy ustnej z jakim boryka się człowiek. To choroba, której rozwój jest stopniowy i powolny, czasami bezobjawowy, wręcz niezauważalny.

 

Warto wiedzieć, że paradontoza jest chorobą dziedziczną.

 

Zapalenie przyzębia, bo tym jest paradontoza, częściej rozwija się u młodych osób oraz kobiet będących w ciąży niż w przypadku osób starszych. Choroba zazwyczaj uwarunkowana jest genetycznie – najbardziej zagrożone są osoby, których bliscy krewni borykają się z tą dolegliwością.

 

W tym artykule dowiesz się:

 

  • Czym jest paradontoza
  • Jakie są objawy paradontozy
  • Jakie są przyczyny powstawania paradontozy
  • Jak zapobiegać chorobie

 

 

Czym jest paradontoza

 

 

Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Najbardziej narażonymi na tą chorobę są osoby palące, chorujące na cukrzycę typu 2, osoby z nieprawidłową dietą, zmagające się z nadmierny stresem, również należy wymienić tu osoby ze słabą odpornością organizmu i te wcześniej wspomniane, obciążone genetycznie.

 

Wyróżnia się 4 typy zapalenia przyzębia:

 

  • W przypadku osób dorosłych – występuje w okolicach 30 roku życia, zazwyczaj dotyczy trzonowców i siekaczy, najczęściej spotykany typ choroby.
  • Szybko postępujące – rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach 20 roku życia.
  • Młodzieńcze – pojawia się około 13 roku życia, charakteryzuje się szybkim przebiegiem.
  • Przed okresem dojrzewania – pojawia się u dzieci w wieku 4 lat.

 

 

Najczęstsze objawy

 

 

Najczęstszymi objawami paradontozy są krwawienia z dziąseł, nieświeży zapach z ust, niewielka bolesność. 

 

Takie symptomy są zazwyczaj początkowymi objawami schorzenia.

 

Innymi, bardzo poważnymi objawami choroby są: ruchomość zębów, nadwrażliwość zębów, obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł.

 

Bardzo często objawy paradontozy są ignorowane przez pacjenta. To skutkuje zbyt późnym zgłoszeniem się do lekarza stomatologa. Niestety o wiele trudniej jest wyleczyć rozwijającą się paradontozę, aniżeli tą zdiagnozowaną w początkowych etapach.

 

 

Jakie są przyczyny powstawania paradontozy

 

 

Według badań, podłożem do powstania paradontozy są bakterie. Bardzo ważnymi przyczynami jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a nawet nieprawidłowy skład śliny.

 

 

Profilaktyka

 

 

Jak się zatem bronić przed paradontozą? W każdym przypadku, kontrola dentystyczna jest kluczowym czynnikiem profilaktyki.

 

Zapalenie przyzębia skutkuje wieloma chorobami, m.in.: przewlekłymi chorobami nerek, serca, Alzheimerem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, cukrzycą oraz niektórymi rodzajami raka. Jedną z metod zapobiegania przed paradontozą jest skaling – zabieg usuwania kamienia nazębnego z szyjek zębowych.

 

Osobami najbardziej narażonymi na pojawienie się omawianego schorzenia są, tak jak wcześniej już wspomnieliśmy, osoby palące, pijące dużo kawy czy herbaty. Dieta bogata w węglowodany, oraz przede wszystkim cukry proste jest powodem powstawania kamienia nazębnego, co w konsekwencji wiąże się z zapaleniem przyzębia. Dlatego to takie ważne, aby dbać o właściwą higienę jamy ustnej oraz odpowiednią dietę.

 

Co prawda właściwa profilaktyka nie zawsze pozwoli utrzymać nasze uzębienie w prawidłowym stanie, ale tak jak w wielu wypadkach jest bardzo istotnym punktem przy zapobieganiu chorobom jamy ustnej.

 

 

Podsumowanie

 

 

Konsekwencje paradontozy (nawet utrata zębów) wiążą się z wieloma problemami takimi jak: problemy z jedzeniem, naszym wyglądem lub mówieniem. Paradontoza skutkują także nieświeżym oddechem. Takie sytuacje  są w stanie pogorszyć nasze samopoczucie. Czujemy dyskomfort zewnętrzny jak i wewnętrzny.

 

Najważniejsze jest by nie lekceważyć objawów. Udajmy się do dentysty natychmiast gdy zauważymy coś niepokojącego. Stomatolog w razie potrzeby, zleci niezbędne badania oraz przystąpi do skutecznego działania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego bólu oraz innych problemów.

Paradontoza – czy da się przed nią uchronić?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!