Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw i napojów. Ból jaki powoduje nadwrażliwość zębów można również odczuwać podczas standardowego codziennego mycia, płukania czy nitkowania zębów. Okazuje się, że częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.
Jeśli problem nadwrażliwości zostanie zignorowany, niestety tylko pogorszy to dolegliwości bólowe. Nadwrażliwość zębów dotyczy najczęściej kłów i zębów przedtrzonowych, może jednak dotyczyć każdego zęba.
Bezpośrednią przyczyną występowania nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie kanalików zębinowych. Ząb zbudowany jest z zębiny. W jej wnętrzu znajduje się miazga. Miazga zębiny jest bogato unerwiona, przez co jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Odsłonięcie szyjki zębowej pozbawia ją ochrony i to jest powód odczuwanego przez nas bólu. Do przyczyn odsłonięcia zębiny i powstania nadwrażliwości zębów przyczynia się wiele czynników.
Do najważniejszych na które musimy zwrócić uwagę należą:
erozja czyli utrata szkliwa urazy zębów
mikrouszkodzenia zębów
choroby przyzebia
recesja dziąsła
brak witamin
obgryzanie paznokci
bruksizm – zgrzytanie zębami
używanie do szczotkowania szczoteczki z twardym włosiem
zbyt mocne przyciskanie szczoteczki do powierzchni zębów
niewłaściwa technika mycia zębów stosowanie ścierających past do zębów
nadmierna lub niedostateczna higiena jamy ustnej
częste wymioty – np. w przebiegu bulimii
spożywanie nadmiernej ilości kwaśnych produktów oraz niewłaściwa dieta
częste picie napojów gazowanych
palenie papierosów
uwarunkowania genetyczne budowy okolicy przyszyjkowej zęba
wady zgryzu
Jak już wcześniej wspominaliśmy ignorowanie objawów nadwrażliwości zębów to zachowanie, które tylko pogorszy dolegliwości bólowe. Dlatego należy podjąć szybkie działania w momencie w którym zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy nadwrażliwości. Jeśli nadwrażliwość zębów wynika z toczących się w jamie ustnej zmian próchniczych, paradontozy lub innych chorób przyzębia, w pierwszej kolejności udajmy się do lekarza stomatologa. Stomatolog podejmie decyzję o tym jakie leczenie w naszym przypadku będzie najskuteczniejsze, aby zlikwidować przyczynę nadwrażliwości.
Jednak odpowiedzialny pacjent musi być świadomy również tego, że powodzenie leczenia nadwrażliwości zębów w dużym stopniu zależy od niego samego.Jeżeli będziemy stosować odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej oraz dbać o prawidłowe nawyki to szybciej i skuteczniej pożegnamy się z dręczącym nas problemem, którego nieprzyjemnym skutkiem jest ból. Dbajmy zatem o właściwą dietę każdego dnia, ograniczając lub całkowicie eliminując z naszego menu potrawy czy napoje słodkie, nadmiernie kwaśne, słone czy gazowane. Stosujmy odpowiednie szczoteczki do mycia zębów, regularnie je sprawdzajmy i wymieniajmy.
Stosujmy właściwe techniki mycia zębów pamiętając o tym, że wymiatamy nie szorujemy. Wybierajmy odpowiednie do naszych zębów pasty. Umiejętne stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych oraz stosowanie irygatora jest również bardzo ważne przy nadwrażliwości zębów. Osoby borykające się z nadwrażliwością zębów powinny zawsze pamiętać o tym, że najważniejsza jest profilaktyka, która może uchronić nas przed bardziej inwazyjnym leczeniem.
Podkreślmy to jeszcze raz! Nie zaniedbujmy regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Dlaczego to takie ważne ? Ponieważ z problemem dużej nadwrażliwości zębinowej należy zgłosić się do lekarza stomatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i diagnozie wdroży właściwe leczenie i zaleci odpowiednią higienę jamy ustnej. Zaproponuje nam niezbędne i właściwie dobrane produkty profilaktyczno-lecznicze do samodzielnego stosowania w domu.
Odpowiedzialny pacjent musi być świadomy tego, że powodzenie leczenia nadwrażliwości w dużym stopniu zależy od niego samego. Pamietajmy więc, jeżeli domowe sposoby na nadwrażliwość zębów zawiodą, to koniecznie trzeba udać się do dentysty w celu podjęcia leczenia. Polega ono na stosowaniu preparatów znoszących wrażliwość nerwów występujących w otwartych kanalikach zębinowych.
Gdy ubytki szkliwa zębów są znaczne, stosuje się metodę uzupełniania braków materiałami kompozytowymi. Metody te wymagają nadzoru lekarza i stałej kontroli. W większości przypadków leczenie kliniczne przynosi zadowalające efekty. Nadwrażliwość zębów jest schorzeniem wywołującym duży dyskomfort. Aby uniknąć bólu, stosujmy się do wymienionych w tym artykule rad. Pamietajmy iż podstawą naszegi działania jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwe szczotkowanie zębów i dobór odpowiednich preparatów oraz właściwa dieta. W sytuacji gdy musimy rozpocząć lecznie stomatologiczne ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa.
tel. 514 226 800
* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.
** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.
GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024
Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta
ul. Damrota 21C/2
47-220 Kędzierzyn-Koźle
Sprawdź również
Kędzierzyn-Koźle
ul. Damrota 21c/2
Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.
Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!