UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
30 października 2021
bruksizm

Bruksizm to patologiczne tarcie i zgrzytanie zębami. Zalicza się go do zaburzeń psychosomatycznych, parasomnii (grupy zaburzeń, które występują lub nasilają się w trakcie snu, przed zaśnięciem lub podczas wybudzania się), oraz jako problem stomatologiczny.

 

Według statystyk bruksizm to przypadłość, która dotyczy w największym stopniu osób w wieku od 25. do 45. roku życia. Jest on również diagnozowany u dzieci.

 

W tym artykule:

 

  • Przyczyny powstawania bruksizmu

  • Objawy bruksizmu

  • Jak leczyć bruksizm  

  • Konsekwencje jego nieleczenia

 

 

Przyczyny powstawania bruksizmu

 

 

Choroba ta należy do grupy zaburzeń układu ruchowego narządu żucia. Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami jest stres. Bruksizm doprowadza do rozchwiania zębów w szczęce i żuchwie, starcia koron zębowych, pękania szkliwa oraz zmian – początkowo zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych – w stawach skroniowo-żuchwowych, które mogą prowadzić do ograniczenia ich ruchów.

 

Innymi przyczynami do powstawania tej choroby są:

 

  • ogólne pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, które może spowodować rozległy stres 

  • nietolerancje pokarmowe, choroby układu pokarmowego np. refluks

  • wady jamy ustnej

  • dieta uboga w magnez

  • silne napięcia oraz nerwica (zmiany w układzie nerwowym)

  • zaburzenia hormonalne

  • złe dopasowanie plomby, protezy, korony

  • częste żucie gumy

  • nałogi (palenie tytoniu, picie alkoholu, zażywanie narkotyków)

 

 

Objawy bruksizmu

 

 

Najczęstsze objawy bruksizmu to bardzo silne zaciskanie zębów (nawet 10 razy silniejsze niż, gdy gryziemy coś twardego) oraz nawykowe zgrzytanie zębami.

 

Objawami ogólnoustrojowymi są bóle głowy, bóle karku oraz pleców czy bóle ucha, które mogą spowodować zaburzenia słuchu.

 

Objawem ze strony mięśni żwacza może być ból w okolicy przyczepów mięśni żwacza natomiast objawem obręczy barkowej jest dokuczliwy ból obręczy oraz ręki.

 

Jeśli chodzi o objawy ze strony jamy ustnej (prócz wymienionych na początku) są nimi częste krwawienie przy myciu zębów, pękanie szkliwa, przygryzanie policzków, zaburzenia w produkcji śliny oraz łamanie się i wypadanie zębów.

 

Do ostatniego z objawów ze strony narządów wzroku i słuchu zaliczają się bóle w okolicy oczodołów, złe i nieostre widzenie, ból uszu (możliwość zaburzenia słuchu), zaburzenia równowagi.

 

 

Jak leczyć bruksizm

 

 

Lekarz stomatolog może postawić dokładną diagnozę i określić, czy trapiące nas dolegliwości są spowodowane bruksizmem. W leczeniu bruksizmu stosuje się leczenie stomatologiczne, ortodontyczne, ćwiczenia relaksacyjne (masaże głowy) oraz terapię behawioralną (psychoterapia, leki uspokajające - mają ograniczoną skuteczność, choć u osób żyjących w przewlekłym stresie mogą przynieść pewną poprawę).

 

Można zastosować również wyrównanie zgryzu, szynę relaksacyjną (artykuł na jej temat można przeczytać już na naszej stronie internetowej https://www.microestetic.pl/szyna-relaksacyjna ), a nawet botoks (wstrzykiwany w żwacze, które częściowo je osłabiają).

 

 

Konsekwencje nieleczenia bruksizmu

 

 

Każda nieleczona choroba może prowadzić do pewnych konsekwencji. W przypadku nieleczonego bruksizmu może doprowadzić on do pogorszenia narządów wzroku oraz słuchu.

 

Najbardziej podatna na konsekwencje jest nasza jama ustna, w której może dojść do nadmiernego ścierania, a nawet pękania zębów, zaników przyzębia oraz ubytków klinowych.

 

Pojawia się również ryzyko wystąpienia próchnicy oraz nadwrażliwości zębów. W trakcie mycia zębów może występować krwawienie, a także przegryzanie języka i policzków.

 

 

Podsumowanie

 

 

Odpowiednia diagnostyka i prawidłowe leczenie pomogą w zatrzymaniu choroby oraz uchronią nas od nieprzyjemnych konsekwencji, jakie może powodować bruksizm.

 

Skuteczną formą leczenia bruksizmu jest wykonywanie różnych ćwiczeń, np. szczypanie policzków czy klaskanie językiem. Warto również zdecydować się na wykonanie w gabinecie stomatologicznym szyny relaksacyjnej, która jest zalecana osobom zmagającym się z bruksizmem.

 

Czym jest bruksizm oraz jak go skutecznie leczyć?

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!