UMÓW WIZYTĘ  

Microestetic

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

OSTATNIE ARTYKUŁY

31 sierpnia 2023
Nadwrażliwość zębów to niestety powszechny, bolesny problem stomatologiczny. To ostry, kłujący choć krótkotrwały ból powodujący dyskomfort podczas spożywania niektórych potraw
03 sierpnia 2023
Stan zapalny zęba, określany jest również jako zapalenie miazgi. Miazga zęba zawiera nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Główne przyczyny
03 lipca 2023
Usuwanie ósemek jest często spotykaną procedurą stomatologiczną. Jednakże, pytanie, czy warto zdecydować się na ekstrakcję? Odpowiedź zależy od kilku czynników,
29 maja 2023
Endodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem tkanek wewnątrz zęba, zwłaszcza miazgi zęba (inaczej nazywanej miazgą zęba lub nerwem). Miazga

UMÓW WIZYTĘ

CENNIK

SKONTAKUJ SIĘ Z NAMI

 

Jeśli chciałbyś umówić się na wizytę w Microestetic sprawdź godziny pracy naszego gabinetu oraz skontaktuj się z nami telefonicznie.

Data
31 lipca 2021
Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów

Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna, która gdy jest nieleczona prowadzi do poważnych zmian w całym organizmie.

 

Bakterie pochodzące z płytki nazębnej doprowadzają do demineralizacji szkliwa, które może w kolejnych etapach powodować ubytki uzębienia.

 

Początkowo próchnica nie powoduje żadnych objawów i trudno ją wykryć samodzielnie. Zanim pojawi się ból zęba, sygnalizujący problem mogą wystąpić plamki na szkliwie. Im prędzej udamy się do stomatologa tym prostsze i szybsze będzie leczenie.

 

W tym artykule:

 

  • Jakie są przyczyny powstawania próchnicy
  • Jakie są rodzaje próchnicy
  • Etapy próchnicy
  • Leczenie próchnicy
  • Profilaktyka
 

 

Przyczyny powstania próchnicy

 

 

Najczęstszymi czynnikami do rozwoju próchnicy są: bakterie, cukry oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Bakterie inicjują proces próchnicowy, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów. Zakwaszone środowisko sprzyja demineralizacji szkliwa. Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej - stanowi ona doskonałe środowisko dla ich rozwoju.

 

Cukry są podstawą metabolizmu bakterii. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ich z diety jednak rezygnacja lub ograniczenie słodyczy oraz mycie zębów po spożyciu węglowodanów pomoże nam uchronić się przed próchnicą.

 

Podatność zębów na próchnicę jest różna u każdego. Wynika to z predyspozycji genetycznych jak i warunków socjalnych, w których człowiek przebywa.

 

 

Rodzaje próchnicy

 

 

Wyróżnia się:

 

  • Próchnicę kwitnącą – szybko postępująca i obejmująca w krótkim czasie wiele zębów
  • Próchnicę wczesną – pojawia się na zębach mlecznych, już praktycznie od momentu ich wyrastania
  • Próchnicę wczesnego dzieciństwa (próchnica butelkowa) – przyczyną jest bardzo długie karmienie dziecka butelką, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane
  • Próchnicę ostrą – najczęściej dotyka osoby młode, atak bakteryjny dominuje nad procesami obronnymi zęba
  • Próchnicę przewlekłą – najczęściej dotyka osoby dorosłe oraz starsze, jej proces jest powolniejszy niż w próchnicy ostrej
  • Próchnicę wtórną – powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia
  • Próchnicę nietypową – powstaje w zębach martwych

 

 

Etapy próchnicy

 

 

Występuje sześć etapów rozwoju próchnicy:

 

  1. Etap pierwszy: Białe plamki, przebarwienia na uzębieniu – gdy zauważymy, że na naszych zębach lub zębie pojawiły się przebarwienia, jest to sygnał do szybkiej wizyty u lekarza stomatologa. 
  2. Etap drugi: Demineralizacja, rozpad szkliwa – jeśli szybko nie zareagujemy rozpocznie się rozpad szkliwa pod powierzchnią zęba, co spowoduje jego uszkodzenie.
  3. Etap trzeci: Rozpad zębiny – na tym etapie, bez podjęcia leczenia zacznie się rozpad zębiny, który będzie powodował ostry ból zęba.
  4. Etap czwarty: Zajęcie miazgi zębowej – jeśli bakterie zainfekują miazgę zęba, zbierze się tam ropa, która niszczy naczynia krwionośne i nerwy wokół zęba. 
  5. Etap piąty: Powstanie ropnia – ostatni oraz najbardziej bolesny etap rozwoju próchnicy. Dotarcie infekcji do wierzchołka zęba może spowodować, że zostaną zainfekowane również sąsiadujące kości zębów.
  6. Etap szósty: Utrata zęba – jeśli nie zostanie podjęte żadne leczenie, nastąpi konieczność usunięcia zęba.

 

 

Leczenie próchnicy

 

 

Celem leczenia jest zachowanie zęba oraz powstrzymanie dalszego rozwijania się próchnicy. W przypadku bardzo zaawansowanego procesu próchniczego (tj. etap czwarty: zajęcie miazgi zębowej), zachodzi konieczność wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe. Coraz częściej, gabinety stomatologiczne stosują metodę leczenie ozonem. Polega ono na bezpośrednim kontakcie zaatakowanego zęba z ozonem (reminalizuje on tkankę zęba).

 

 

Profilaktyka

 

 

W zapobieganiu próchnicy zębów profilaktyka jest najważniejsza! Nad próchnicą można łatwo zapanować i nie pozwolić jej na dalszy rozwój. Wystarczy dbać o regularną higienę jamy ustnej. W tym celu powinniśmy używać past oraz płynów do płukania, które zawierają fluorek. Lepiej jest używać szczoteczki elektrycznej, która dokładniej wyczyści nasze zęby niż zwykła szczoteczka. Starajmy się unikać pokarmów, które zawierają wysoki poziom cukrów prostych oraz złożonych. Pijmy często wodę, organizm wydziela wtedy więcej śliny, co korzystnie wpływa na jamę ustną. Dbajmy o częste wizyty u lekarza stomatologa oraz kontrole, pozwoli to szybko zadziałać gdy mimo wszelkich starań próchnica zaatakuje nasze zęby.

 

 

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów - podsumowanie

 

 

Konsekwencją nieleczonej próchnicy zęba jest jego usunięcie. Wpływa to na zanik kości, zmianę rysów twarzy jak również obciążenie pozostałych zębów.

 

Właściwa profilaktyka oraz szybka reakcja wystarczy, aby zachować piękny uśmiech na co dzień i nie martwić się większymi wydatkami.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów

Google Review Widget

KONTAKT - UMÓW WIZYTĘ

 

telefon tel. 514 226 800

 

* W miarę możliwości przyjmujemy i oddzwaniamy na wszystkie połączenia telefoniczne.

 

** Wizyta dyżurowa odbędzie się jedynie pod warunkiem dostępności lekarza, po wcześniejszym umówieniu wizyty telefonicznie.

instagram
facebook

GABINET STOMATOLOGICZNY MICROESTETIC © 2024

 

Mikroskopowa Stomatologia Estetyczna | Lekarz Dentysta

 

pinezka lokalizacji ul. Damrota 21C/2

     47-220 Kędzierzyn-Koźle

Sprawdź również

lokalizacja

Kędzierzyn-Koźle

ul. Damrota 21c/2 

Gabinet Stomatologiczny Kędzierzyn Koźle  Microestetic

 Microestetic to nowoczesna placówka nastawiona na wysoki standard leczenia w powiększeniu przy użyciu mikroskopu i lup stomatologicznych. Jesteśmy w stanie zapewnić wysoki standard usług, dzięki nowoczesnemu zapleczu technologicznemu.

 

Szukasz profesjonalnego gabinetu stomatologicznego? Umów się na wizytę w Microestetic!